2019 Bayview Mackinac Race
Cove Island Course

Official Results
Class 00 - Multihull Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 18 Earth Voyager Todd and Ryan Howe Greene Formula 60 1.44766 Sunday - 17:37:08 27:47:08 40:13:26 1
  E 5 Adagio Ben Gougeon & Alan Gurski Gougeon 35 Trimaran 1.13043 Monday - 01:25:11 35:35:11 40:13:40 2
  T 1 Ollie Tim Walli Gougeon 35 Trimaran 1.11301 Monday - 01:59:27 36:09:27 40:14:37 3
  USA 56 Vaite Wayne Jurs Newick Native 38 0.95168 Monday - 09:00:29 43:10:29 41:05:18 4
 
Class A Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 97999 Arctos Charles M. Bayer, Jr. Andrews 70 ULDB 1.1610 Sunday - 21:42:41 32:02:41 37:12:14 1
  USA 5252 Natalie J Philip D. O'Niel III, D.D.S. Judel/Vrolijk TP 52 1.1781 Sunday - 21:47:00 32:07:00 37:50:11 2
  USA 52329 Mockingbird Chris Duhon Reichel/Pugh TP 52 1.1816 Sunday - 21:52:23 32:12:23 38:03:18 3
  USA 4304 Abracadabra Donald Thinschmidt Ker 43 1.0504 Monday - 02:24:12 36:44:12 38:35:17 4
  USA 84003 Denali3 William McKinley Ker 46+ 1.1477 Sunday - 23:39:20 33:59:20 39:00:32 5
  USA 88528 Heartbreaker Robert Hughes Botin TP 52 1.2382 Sunday - 21:13:21 31:33:21 39:04:20 6
  USA 52575 Defiance Dale Smirl Judel/Vrolijk 66 1.2191 Sunday - 22:44:13 33:04:13 40:18:57 7
  USA 52012 Vincitore Jim Banovitz Reichel/Pugh SC 52 1.1737 Monday - 02:54:45 37:14:45 43:42:55 8
 
Class B Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 25168 Stripes Bill Martin Santa Cruz 70 1.1132 Sunday - 21:49:33 32:09:33 35:47:58 1
  USA 323 Equation Bill Alcott / Tom Anderson Santa Cruz 70 1.1248 Sunday - 21:31:28 31:51:28 35:50:01 2
  USA 70 Evolution Saxton Santa Cruz 70 1.1184 Sunday - 21:52:16 32:12:16 36:01:02 3
  USA 482 Talisman Bruce Aikens Botin/Carkeek 58 1.1042 Sunday - 23:30:28 33:50:28 37:22:02 4
  USA 52701 Dynamis Brien Baker Santa Cruz 70 1.1231 Sunday - 23:37:02 33:57:02 38:07:47 5
  USA 77984 Sagamore Tone Martin Nelson/Marek 68 1.0767 Monday - 01:42:01 36:02:01 38:47:50 6
  USA 52992 Warrior53 Warrior Sailing Farr 53 1.1075 Monday - 01:52:56 36:12:56 40:06:31 7
  USA 45777 mc2 Daniel Lewis Reichel/Pugh 50 1.1012 Monday - 02:36:31 36:56:31 40:40:49 8
  USA 52719 Gauntlet Guy Hiestand Nelson/Marek 52 1.0793 Monday - 05:41:52 40:01:52 43:12:20 9
 
Class C Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 52774 Courtesan Brad Kimmel Farr 49 1.0516 Monday - 01:56:39 36:26:39 38:19:28 1
  CAN 1445 Spitfire Jonathan Bamberger Farr 45 1.0340 Monday - 02:48:33 37:18:33 38:34:39 2
  USA 430 Carrera Rod Spearin Nelson/Marek 43 0.9638 Monday - 05:45:50 40:15:50 38:48:22 3
  USA 40025 Solution Bill Francis Farr 40 OD MH 1.0045 Monday - 05:03:40 39:33:40 39:44:20 4
  KA 3928 Margaret Rintoul IV Sam Alan McGowan Frers 50 0.9526 Monday - 07:36:23 42:06:23 40:06:37 5
  USA 56565 Relentless Mark Hagan Schock 40 1.0284 Monday - 06:23:09 40:53:09 42:02:49 6
  CAN 34 Rascal Jamie Guggisberg Farr 40 0.9994 SCP Monday - 06:58:18 41:28:18 ** 42:26:48 7
  SM 2 Perversion Dennis A. Dettmer Sydney 41 0.9659 SCP Monday - 11:27:20 45:57:20 ** 47:23:18 8
  USA 40888 Swiftsure Wyoming, MI Nelson/Marek 50 1.0150 RET     RET  
 
Class D Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 61219 Loki Robert Christoph J/121 0.9497 Monday - 04:34:35 39:44:35 37:44:38 1
  USA 35009 Chico 2 Jim Weyand 1D 35 Turbo 0.9502 Monday - 06:29:09 41:39:09 39:34:41 2
  USA 20 Shmokin Joe Jeffrey S. Schaefer J/111 0.9301 Monday - 07:43:43 42:53:43 39:53:48 3
  USA 92 Capers Don Hudak J/111 0.9272 Monday - 07:56:45 43:06:45 39:58:26 4
  USA 52488 Sirocco 3 Robert Klairmont J/133 0.9496 Monday - 07:08:28 42:18:28 40:10:31 5
  USA 25 Unplugged Tim Clayson J/111 0.9271 Monday - 08:22:16 43:32:16 40:21:49 6
  USA 84 Freedom James Cooper J/111 0.9301 Monday - 08:36:19 43:46:19 40:42:44 7
  USA 35032 Warsaw 1D 35 Turbo 0.9366 Monday - 08:53:55 44:03:55 41:16:17 8
  USA 117 Say Uncle Kevin Lemonds Henderson 30 0.9147 Monday - 11:27:25 46:37:25 42:38:47 9
  USA 50326 Geronimo Herb Philbrick SR 33 0.8873 Monday - 15:16:57 50:26:57 44:45:48 10
  USA 43881 Mystic 3 Harrison Township, MI Dobroth 41 0.9226 RET     RET  
 
Class E Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 25999 Night Moves Henry Mistele J/120 0.9296 Monday - 05:32:47 40:42:47 37:50:48 1
  USA 5455 FUNTECH Racing Charlie Hess J/120 0.9296 Monday - 06:08:10 41:18:10 38:23:42 2
  USA 50666 J Hawker Ken Brown J/120 0.9296 Monday - 06:36:38 41:46:38 38:50:09 3
  USA 25900 Sleeping Tiger John Harvey J/120 0.9296 Monday - 07:25:46 42:35:46 39:35:50 4
  USA 25439 Victrix Curtis A. Kime J/120 0.9296 Monday - 08:04:19 43:14:19 40:11:40 5
  USA 25328 Hot Ticket Michael Kirkman J/120 0.9296 Monday - 08:05:02 43:15:02 40:12:20 6
  USA 46722 Viva La Vida Tim Yanda J/120 0.9296 Monday - 08:45:29 43:55:29 40:49:56 7
  USA 50345 Ihnsanity Too Marvin Ihnen/Ken Tanner J/120 0.9296 Monday - 08:57:43 44:07:43 41:01:19 8
  USA 25497 Kairos Stephen Polk J/120 0.9296 Monday - 10:52:37 46:02:37 42:48:07 9
  USA 50659 Mazal Tov Arne Fliflet J/120 0.9296 Monday - 12:59:16 48:09:16 44:45:51 10
 
Class F Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 52833 True Blue Corby 33 0.8730 Monday - 08:40:31 44:00:31 38:25:10 1
  USA 35427 Epic Ray Adams Beneteau First 42s7 0.8935 Monday - 08:18:08 43:38:08 38:59:18 2
  USA 9449 Sapphire S. Emery Scheibert Beneteau First 40.7 0.8895 Monday - 08:46:17 44:06:17 39:13:52 3
  USA 35007 Advantage John Vermeulen Beneteau First Class 12 0.8888 Monday - 08:48:46 44:08:46 39:14:13 4
  USA 51405 Bad Habits Mark Hanke Beneteau First 40.7 0.9057 Monday - 08:56:41 44:16:41 40:06:09 5
  USA 11508 Maskwa Don Waller C&C 115 0.8839 Monday - 10:11:28 45:31:28 40:14:20 6
  USA 25475 Bahari Gabe Day Beneteau First 40.7 0.8949 Monday - 09:44:58 45:04:58 40:20:40 7
  USA 25669 Notso EZ Money Matt Medwid Dehler 44 SQ 0.9344 Monday - 07:51:15 43:11:15 40:21:15 8
  USA 35999 Vanguard Michael Goran Mumm 36 0.9213 Monday - 08:56:14 44:16:14 40:47:11 9
  USA 22077 Eagle One Com. Timothy P. LaRiviere S&S 46 Bermuda Sloop 0.8962 Monday - 10:43:05 46:03:05 41:16:16 10
  USA 25825 Pop'Aye Michael J. Popenas X-412 0.8700 Monday - 13:25:34 48:45:34 42:25:14 11
 
Class G Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 52754 Sohest Jerry Somalski Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 08:05:22 43:55:22 37:55:38 1
  USA 60367 As You Wish Dave Simon Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 08:14:58 44:04:58 38:03:55 2
  CAN 93188 Abino Philippe Drouin Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 09:05:24 44:55:24 38:47:28 3
  USA 61367 Gail Force Robert Duker Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 09:09:11 44:59:11 38:50:44 4
  CAN 218 Kazuri Stuart Bletcher Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 09:13:12 45:03:12 38:54:12 5
  USA 143 Manitou John C. Burke Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 10:29:59 46:19:59 40:00:30 6
  USA 51678 Patriot Ken Sharpe Beneteau First 36.7 0.8635 Monday - 12:38:22 48:28:22 41:51:22 7
  USA 51793 War Chant 2 Fort Gratiot, MI Beneteau First 36.7 0.8635 RET     RET  
  USA 25620 Red Iguana Bloomfield Hills, MI Beneteau First 36.7 0.8635 RET     RET  
 
Class H Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 42968 Mr. Bill's Wild Ride William Wildner J/35 0.8822 Monday - 08:00:23 43:50:23 38:40:31 1
  USA 97481 Snipe Dennis Meagher J/35 0.8822 Monday - 08:13:13 44:03:13 38:51:50 2
  USA 42763 Major Detail William Vogan J/35 0.8822 Monday - 08:29:26 44:19:26 39:06:09 3
  USA 25187 Amante Greg Velez J/35 0.8822 Monday - 09:15:10 45:05:10 39:46:29 4
  USA 42121 Dean's List Cheryl Miller J/35 0.8822 Monday - 09:24:17 45:14:17 39:54:32 5
  USA 42418 Rowdy Val A. Saph Thomas 35 0.8822 Monday - 09:25:52 45:15:52 39:55:56 6
  USA 43828 Falcon Bayer/Bayer J/35 0.8822 Monday - 09:36:08 45:26:08 40:04:59 7
  USA 32478 Blackhawk Tim Ross J/35 0.8822 Monday - 10:53:51 46:43:51 41:13:33 8
  USA 25161 Steelin' Gold W. White/W. Mosher J/35 0.8822 Monday - 11:11:40 47:01:40 41:29:16 9
  USA 40935 FireFly Sheri Dufresne J/35 0.8822 Monday - 11:53:40 47:43:40 42:06:19 10
  USA 40937 Time Machine Robert Gordenker J/35 0.8822 Monday - 12:43:18 48:33:18 42:50:06 11
 
Class I Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 359 Goat Rodeo Rob Evans J/109 0.8586 Monday - 08:11:47 43:41:47 37:31:03 1
  USA 617 Pterodactyl Symonds J/105 0.8515 Monday - 08:36:56 44:06:56 37:33:51 2
  USA 19145 Synchronicity Chris Mallett J/109 0.8585 Monday - 08:17:49 43:47:49 37:35:58 3
  USA 368 Callisto James Murray J/109 0.8586 Monday - 09:17:55 44:47:55 38:27:50 4
  USA 123 Good Lookin' Mark DenUyl J/105 0.8515 Monday - 09:44:46 45:14:46 38:31:37 5
  USA 416 Windshadow James Murphy J/105 0.8515 Monday - 10:04:36 45:34:36 38:48:30 6
  USA 61232 Elevation Timothy John McGuire J/112e 0.8922 Monday - 08:35:32 44:05:32 39:20:20 7
  USA 444 Phantom Cynthia Best J/105 0.8515 Monday - 11:46:00 47:16:00 40:14:51 8
  USA 251 Phoenix William Hamilton J/109 0.8779 Monday - 11:18:24 46:48:24 41:05:29 9
 
Class J Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 25668 Mostly Harmless Wick Smith Beneteau First 42 TM 0.8456 Monday - 08:48:20 44:28:20 37:36:20 1
  USA 32668 Warrior C&C 41 0.8611 Monday - 08:23:16 44:03:16 37:56:07 2
  USA 25656 Liberty Robert Bert Beneteau First 42 TM 0.8437 Monday - 09:27:59 45:07:59 38:04:43 3
  USA 60376 Perico Ryan Johnson Sabre 402 0.8455 Monday - 09:27:10 45:07:10 38:08:54 4
  USA 26226 Pendragon Gregory Thomas / John Trost Contessa 43 0.8672 Monday - 08:23:04 44:03:04 38:12:04 5
  USA 15004 Fast Tango Tim Prophit NA 40 0.8407 Monday - 11:24:17 47:04:17 39:34:22 6
  USA 15240 Genesis Paul Lee Islander P40 0.8506 Monday - 10:56:09 46:36:09 39:38:24 7
  USA 15044 Velero VII John S. Barbour, Jr. NA 40 0.8426 Monday - 11:29:11 47:09:11 39:43:52 8
  USA 42478 Royal Blue R. Gregory Fisher Frers 33 0.8303 Monday - 14:20:08 50:00:08 41:31:00 9
  USA 15019 Leading Edge Mark Bevins NA 40 0.8422 Monday - 15:00:30 50:40:30 42:40:42 10
  USA 25633 Titan Aitken & Schultes C&C 41 0.8573 Monday - 14:14:09 49:54:09 42:46:53 11
  USA 60531 Veuve Ralph Harrington Beneteau First 30 0.8480 Monday - 19:51:26 55:31:26 47:05:03 12
 
Class K - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 25637 Carol J Thomas Jessup Hunter 49 0.8366 Monday - 11:24:32 47:44:32 39:56:28 1
  USA 49 Dos Mas Gary H Gonzalez J/42 0.8595 Monday - 10:21:37 46:41:37 40:07:59 2
  USA 2007 Enzian John Raguse C&C 115 0.8817 Monday - 09:35:33 45:55:33 40:29:34 3
  USA 405 White Water Dragon Tom White Beneteau First 40.7 SD 0.8600 Monday - 11:39:46 47:59:46 41:16:35 4
  USA 22261 Whitehawk Peter Thornton Bruce King 104 1.0905 Monday - 01:59:04 38:19:04 41:47:07 5
  USA 40740 Brandilee Steve Nadeau X-402 0.8497 Monday - 13:31:38 49:51:38 42:21:59 6
  USA 25379 Audacious Joe Moceri Tartan 4100 CB TM 0.8644 Monday - 13:32:53 49:52:53 43:07:02 7
  USA 73269 Dynomyte Gary Warner J/35 0.8607 Monday - 15:29:54 51:49:54 44:36:41 8
  USA 51 Xcessive Warren Roosen C&C 110 0.8595 Monday - 15:42:38 52:02:38 44:43:54 9
  USA 15011 Sundance Jack Gillis &Dick Hathaway NA 40 0.8336 Monday - 17:28:58 53:48:58 44:51:39 10
  USA 84388 Synergy Detroit, MI C&C 110 0.8424 RET     RET  
  USA 25685 Lake Effect Grosse Pointe, MI C&C 110 0.8527 RET     RET  
 
Class L - Doublehanded Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 25663 Roxy Don Condit Tartan 4000 0.8764 Monday - 08:57:28 45:27:28 39:50:21 1
  USA 90 Utah Bradley faber J/111 0.9301 Monday - 08:16:47 44:46:47 41:38:58 2
  USA 16 Peace Joey Baker Mumm 30 0.9061 Monday - 11:11:30 47:41:30 43:12:48 3
  USA 32718 Offliction Pigeon, MI Olson 40 0.9481 RET     RET  
 
 
PP Protest Pending ** Corrected time adjusted for penalties and/or Redress


Bayview Mackinac Race
Shore Course

Official Results
Class M Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 15054 Flash Matthew Schriner Santana 35 0.8130 Monday - 09:14:23 44:04:23 35:49:53 1
USA 15066 Consigliere Brad D'Arcangelo Santana 35 0.8120 Monday - 10:28:30 45:18:30 36:47:25 2
USA 15056 Avatar Andrew Morlan Santana 35 0.8130 Monday - 11:18:23 46:08:23 37:30:41 3
USA 23756 Shape Cameron Benedict Santana 35 0.8130 Monday - 12:46:35 47:36:35 38:42:24 4
USA 21827 Tar Baby Donald Lang Tartan 10 0.8210 Monday - 13:02:33 47:52:33 39:18:21 5
USA 43076 Ben Jammin Jim Rapelje Santana 35 0.8140 Monday - 15:37:18 50:27:18 41:04:13 6
USA 42385 Mechanical Music Bay City, MI Tartan 10 0.8200 RET     RET  
USA 31 Double Jeopardy Detroit, MI Tartan 10 0.8190 RET     RET  
USA 22391 No Rebase Troy, MI Tartan 10 0.8200 RET     RET  
USA 15057 Its a Zoo Fort Gratiot, MI Santana 35 0.8150 RET     RET  
 
Class N Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 15370 Eliminator Paul Van Tol C&C 35 MKII 0.8030 Monday - 07:22:57 42:02:57 33:45:55 1
USA 34433 50/50 Steve Beeler/Tom Vigrass X-102 0.8150 Monday - 08:46:25 43:26:25 35:24:13 2
USA 25006 Knee Deep Brett Langolf J/34 0.8000 Monday - 10:06:10 44:46:10 35:48:56 3
USA 40221 Splash Dance Paul Hickman S2 9.1 0.7850 Monday - 13:47:59 48:27:59 38:02:46 4
USA 34852 Color Me Gone David Hearsch Mirage 30 SX 0.8050 Monday - 12:36:12 47:16:12 38:03:08 5
USA 41523 Le Faucon Joe Jaeger Beneteau First 345 0.7740 Monday - 14:41:14 49:21:14 38:11:59 6
USA 25158 Kalfou Tony Kus Beneteau 38 0.8010 Monday - 15:27:53 50:07:53 40:09:18 7
USA 60563 Fast Forward 41 Mary and Gary Gmeiner C&C 41 K/CB 0.8210 Monday - 14:17:56 48:57:56 40:12:02 8
USA 15634 Taku Brian Jenney Sabre 34 MKII 0.7790 Monday - 17:51:20 52:31:20 40:54:53 9
USA 3839 Stargazer Dr. Marc Rosenthal Beneteau First 38s5 0.8260 Monday - 16:07:14 50:47:14 41:57:00 10
USA 32529 Koloa Adam Lawing J/29 0.8070 SCP Monday - 15:24:53 50:04:53 ** 43:24:56 11
USA 25611 Quanta Ann Arbor, MI C&C 99 0.8150 RET     RET  
USA 10211 FreeWay Clinton Township, MI Morgan 42-2 TM 0.8100 RET     RET  
USA 5249 Just Chill West Bloomfield, MI C&C 39 0.8260 RET     RET  
 
Class O Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
CAN 4605 Underdog Cameron Paine C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 09:02:19 43:52:19 34:44:47 1
USA 15560 Contender Gary Graham C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 09:31:18 44:21:18 35:07:44 2
USA 5133 Regardless D Padilla C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 09:57:24 44:47:24 35:28:25 3
USA 10380 Siochail Brian Geraghty C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 10:52:56 45:42:56 36:12:24 4
USA 11166 Shamrock David R. Keys C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 11:27:16 46:17:16 36:39:35 5
USA 5290 Tir Na Nog Steven Sheppard C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 11:43:52 46:33:52 36:52:44 6
USA 5231 Cygnus Chris Greensmith C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 12:32:23 47:22:23 37:31:10 7
CAN 4207 Firewater Andy Hellenbart C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 13:24:26 48:14:26 38:12:23 8
CAN 14036 Mischief Ken Colborne C&C 35 MKI 0.7920 SCP Monday - 13:15:22 48:05:22 ** 41:05:12 9
USA 13106 Praeceptor Theodore G. Mayer, MD C&C 35 MKI 0.7920 Monday - 19:45:56 54:35:56 43:14:32 10
USA 5232 Walloon Harbor Springs, MI C&C 35 MKI 0.7920 RET     RET  
 
Class P - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 25434 Comfortably Numb Mark Miller Beneteau First 42 TM SD 0.8140 Monday - 06:23:37 42:23:37 34:30:30 1
USA 25664 Pirate Com. Jeff Henderson Moorings 405 0.7860 Monday - 09:04:56 45:04:56 35:26:04 2
USA 73351 American Flyer Chris Cyrul Olson 34 0.8210 Monday - 07:57:52 43:57:52 36:05:41 3
USA 25141 Knot Yours too Glen Drabant Catalina 38 0.7860 Monday - 13:33:23 49:33:23 38:57:04 4
USA 5201 Windhover Douglas Lowe Swede 41 0.7970 Monday - 15:33:22 51:33:22 41:05:24 5
USA 42546 Mistress Quickly Brian Walter X-332 0.8130 Monday - 14:41:15 50:41:15 41:12:32 6
USA 104 Full Tilt Sam Pillsbury C&C 37 0.8110 Monday - 14:48:59 50:48:59 41:12:43 7
USA 60590 Cayo Loco John Hurite Jeanneau Sun Odyssey 43 DS SD 0.7850 Monday - 16:49:35 52:49:35 41:28:07 8
USA 25341 Miriah Michael Mahar Jeanneau 33 0.7880 Monday - 17:24:44 53:24:44 42:05:19 9
USA 52 Solstice Bruce Krause Beneteau First 345 0.7920 Monday - 18:02:34 54:02:34 42:48:06 10
USA 6846 Irish Mist David Spiers Morgan 41 CB 0.7800 Monday - 19:41:05 55:41:05 43:26:02 11
USA 1999 Nakiyowin Robert Bergman Ericson 38-200 0.7870 Tuesday - 00:44:17 60:44:17 47:48:03 12
USA 256 Sting Bay City, MI Catalina 38 0.7870 RET     RET  
USA 25677 Last Run Cheboygan, MI C&C 37 0.8100 RET     RET  
USA 40741 Motivator Fort Gratiot, MI Santana 30/30 0.7960 RET     RET  
 
Class Q - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 278 Trav'ler Jeremy Thompson Grampian 30 0.7080 Monday - 17:48:41 53:58:41 38:12:59 1
USA 193 Whirlwind Leo Chartier Mirage 35 0.7430 Monday - 15:38:55 51:48:55 38:29:55 2
USA 1010 Maeve Joseph Kar Catalina 42 MKII 0.7660 SCP Monday - 13:19:44 49:29:44 ** 38:54:48 3
USA 148 Ariel Mark W. Aitken Tartan 33 0.7380 Monday - 16:59:46 53:09:46 39:14:02 4
USA 410 Glory Robert Wood Nonsuch 30 0.7240 Monday - 18:45:24 54:55:24 39:45:52 5
USA 35 Reverie Mike Parrow Tartan 3500 0.7710 Monday - 15:47:20 51:57:20 40:03:27 6
USA 205 Ferengi Frank Furest Tartan 34C 0.7420 Monday - 17:51:14 54:01:14 40:04:59 7
USA 25701 My Way Too Rick Ripard Catalina 36 0.7770 Monday - 16:53:38 53:03:38 41:13:40 8
USA 25707 Tresor Erik Langer Yachting France Jou√ęt 1280 0.7660 Monday - 19:58:24 56:08:24 43:00:11 9
USA 60027 Phoebe Anthony Buccilli Irwin 33 MKII 0.7300 Tuesday - 05:25:25 65:35:25 47:52:51 10
USA 15286 Enchant North Street, MI Catalina 30 TM 0.7460 RET     RET  
USA 15979 Inconseavable Ann Arbor, MI Tartan 30 0.7360 RET     RET  
USA H340 Caribbean Soul Harrison Township, MI Hunter 340 0.7750 RET     RET  
USA 60693 Serendipity Cleveland, OH Jeanneau Sun Odyssey 41 DS SD 0.7760 DNS     DNS  
USA 358 Kaos Armada, MI Catalina 34 0.7260 RET     RET  
 
Class R Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
US 1 Flying Buffalo Al Declercq Declercq 36 0.7000 Monday - 17:37:27 52:37:27 36:50:12 1
USA 5362 Alliance Tom Day Islander 36 0.7640 Monday - 13:35:22 48:35:22 37:07:20 2
USA 25589 Days End Charles Blaty Catalina 320 WK 0.7500 Monday - 15:16:00 50:16:00 37:42:00 3
USA 5333 Zubenelgenubi Eric Keydel Cal 30 0.7190 Monday - 18:53:27 53:53:27 38:44:51 4
USA 52710 Spageeto Byte Steve Straub Hunter 33-2 SD 0.7120 Monday - 19:58:49 54:58:49 39:08:45 5
USA 56 Jamjam James P. Morphew Morgan 27 0.7390 Monday - 18:26:08 53:26:08 39:29:19 6
USA 15450 Marmalade Dan Vialard Chaser 33 0.7660 Monday - 16:41:17 51:41:17 39:35:34 7
USA 5451 Shillelagh George L. Mulqueen Tartan 30C 0.7450 Monday - 18:50:59 53:50:59 40:07:04 8
USA 15790 Defiant Pete Fitzpatrick Morgan 27 0.7400 Monday - 20:52:44 55:52:44 41:21:01 9
USA 76 Perception john sack Pearson 365 0.7070 Tuesday - 00:01:59 59:01:59 41:44:10 10
USA 87 Sojourner Timothy Branson Seidelmann 299 0.7430 Tuesday - 11:54:22 70:54:22 52:40:59 11
USA 422 Albacore Beverly Hills, MI S&S Pilot 33 0.7360 RET     RET  
USA 5448 Plum Crazee Bay City, MI C&C 30-1 0.7420 RET     RET  
 
Class S - Doublehanded Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Design Rating   Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 007 007 S2 9.1 SM 0.7800 Monday - 17:25:27 53:55:27 42:03:39 1
 
 
PP Protest Pending ** Corrected time adjusted for penalties and/or Redress


Current Protest Report

Protest
No.
Protesting Protested Rule Broken / Description Hearing
Time
Status Resolution

1 Race Committee vs Heartbreaker - USA 88528
Did not comply with SER 4.2 Mon 12:00pm Closed Withdrawn
2 Race Committee vs Rascal - CAN 34
Did not comply with Rule 28 Mon 12:30pm Closed 1 hour added to Rascal's corrected time
3 Race Committee vs Perversion - SM 2
Did not comply with SER 4.2 Mon 3:00pm Closed 3 hours added to Perversion"s corrected time
4 Race Committee vs Splash Dance - USA 40221
Did not comply with SER 4.2 Tue 9:00am Closed Withdrawn
5 Race Committee vs Mischief - CAN 14036
Did not comply with SER 4.2 Mon 4:45pm Closed 3 hours added to Mischief's corrected time
6 Race Committee vs Maeve - USA 1010
Did not comply with Rule 28 Mon 5:00pm Closed 1 hour added to Maeve's corrected time
7 Race Committee vs Koloa - USA 32529
Did not comply with SER 4.2 Tue 9:00am Closed 3 hours added to Koloa's corrected time


<<< Previous Page...




Top



  Copyright © 1995-2019 Interactive Creations