2019 Bell's Beer Bayview Mackinac Race
Overall Finishes - Division I - Cove Island

Current Standings as of Saturday, 17/Aug/2019 @ 12:00am
Division I - Cove Island
    Sail Boat Owner / Skipper Design   Finish Time Elapsed Time Corrected Class Div.
USA 25168 Stripes Bill Martin Santa Cruz 70 Sunday - 21:49:33 32:09:33 35:47:58 Class B 1
USA 323 Equation Bill Alcott / Tom Anderson Santa Cruz 70 Sunday - 21:31:28 31:51:28 35:50:01 Class B 2
USA 70 Evolution    Saxton Santa Cruz 70 Sunday - 21:52:16 32:12:16 36:01:02 Class B 3
USA 97999 Arctos Charles M. Bayer, Jr. Andrews 70 ULDB Sunday - 21:42:41 32:02:41 37:12:14 Class A 4
USA 482 Talisman Bruce Aikens Botin/Carkeek 58 Sunday - 23:30:28 33:50:28 37:22:02 Class B 5
USA 359 Goat Rodeo Rob Evans J/109 Monday - 08:11:47 43:41:47 37:31:03 Class I 6
USA 617 Pterodactyl    Symonds J/105 Monday - 08:36:56 44:06:56 37:33:51 Class I 7
USA 19145 Synchronicity Chris Mallett J/109 Monday - 08:17:49 43:47:49 37:35:58 Class I 8
USA 25668 Mostly Harmless Wick Smith Beneteau First 42 TM Monday - 08:48:20 44:28:20 37:36:20 Class J 9
USA 61219 Loki Robert Christoph J/121 Monday - 04:34:35 39:44:35 37:44:38 Class D 10
USA 5252 Natalie J Philip D. O'Niel III, D.D.S. Judel/Vrolijk TP 52 Sunday - 21:47:00 32:07:00 37:50:11 Class A 11
USA 25999 Night Moves Henry Mistele J/120 Monday - 05:32:47 40:42:47 37:50:48 Class E 12
USA 52754 Sohest Jerry Somalski Beneteau First 36.7 Monday - 08:05:22 43:55:22 37:55:38 Class G 13
USA 32668 Warrior George Thomson C&C 41 Monday - 08:23:16 44:03:16 37:56:07 Class J 14
USA 52329 Mockingbird Chris Duhon Reichel/Pugh TP 52 Sunday - 21:52:23 32:12:23 38:03:18 Class A 15
USA 60367 As You Wish Dave Simon Beneteau First 36.7 Monday - 08:14:58 44:04:58 38:03:55 Class G 16
USA 25656 Liberty    Robert Bert Beneteau First 42 TM Monday - 09:27:59 45:07:59 38:04:43 Class J 17
USA 52701 Dynamis    Brien Baker Santa Cruz 70 Sunday - 23:37:02 33:57:02 38:07:47 Class B 18
USA 60376 Perico    Ryan Johnson Sabre 402 Monday - 09:27:10 45:07:10 38:08:54 Class J 19
USA 26226 Pendragon Gregory Thomas / John Trost Contessa 43 Monday - 08:23:04 44:03:04 38:12:04 Class J 20
USA 52774 Courtesan Brad Kimmel Farr 49 Monday - 01:56:39 36:26:39 38:19:28 Class C 21
USA 5455 FUNTECH Racing Charlie Hess J/120 Monday - 06:08:10 41:18:10 38:23:42 Class E 22
USA 52833 True Blue Jim Cresswell Corby 33 Monday - 08:40:31 44:00:31 38:25:10 Class F 23
USA 368 Callisto James Murray J/109 Monday - 09:17:55 44:47:55 38:27:50 Class I 24
USA 123 Good Lookin'    Mark DenUyl J/105 Monday - 09:44:46 45:14:46 38:31:37 Class I 25
CAN 1445 Spitfire    Jonathan Bamberger Farr 45 Monday - 02:48:33 37:18:33 38:34:39 Class C 26
USA 4304 Abracadabra Donald Thinschmidt Ker 43 Monday - 02:24:12 36:44:12 38:35:17 Class A 27
USA 42968 Mr. Bill's Wild Ride William Wildner J/35 Monday - 08:00:23 43:50:23 38:40:31 Class H 28
CAN 93188 Abino Philippe Drouin Beneteau First 36.7 Monday - 09:05:24 44:55:24 38:47:28 Class G 29
USA 77984 Sagamore Tone Martin Nelson/Marek 68 Monday - 01:42:01 36:02:01 38:47:50 Class B 30
USA 430 Carrera    Rod Spearin Nelson/Marek 43 Monday - 05:45:50 40:15:50 38:48:22 Class C 31
USA 416 Windshadow James Murphy J/105 Monday - 10:04:36 45:34:36 38:48:30 Class I 32
USA 50666 J Hawker Ken Brown J/120 Monday - 06:36:38 41:46:38 38:50:09 Class E 33
USA 61367 Gail Force Robert Duker Beneteau First 36.7 Monday - 09:09:11 44:59:11 38:50:44 Class G 34
USA 97481 Snipe Dennis Meagher J/35 Monday - 08:13:13 44:03:13 38:51:50 Class H 35
CAN 218 Kazuri Stuart Bletcher Beneteau First 36.7 Monday - 09:13:12 45:03:12 38:54:12 Class G 36
USA 35427 Epic Ray Adams Beneteau First 42s7 Monday - 08:18:08 43:38:08 38:59:18 Class F 37
USA 84003 Denali3 William McKinley Ker 46+ Sunday - 23:39:20 33:59:20 39:00:32 Class A 38
USA 88528 Heartbreaker Robert Hughes Botin TP 52 Sunday - 21:13:21 31:33:21 39:04:20 Class A 39
USA 42763 Major Detail William Vogan J/35 Monday - 08:29:26 44:19:26 39:06:09 Class H 40
USA 9449 Sapphire S. Emery Scheibert Beneteau First 40.7 Monday - 08:46:17 44:06:17 39:13:52 Class F 41
USA 35007 Advantage    John Vermeulen Beneteau First Class 12 Monday - 08:48:46 44:08:46 39:14:13 Class F 42
USA 61232 Elevation    Timothy John McGuire J/112e Monday - 08:35:32 44:05:32 39:20:20 Class I 43
USA 15004 Fast Tango    Tim Prophit NA 40 Monday - 11:24:17 47:04:17 39:34:22 Class J 44
USA 35009 Chico 2 Jim Weyand 1D 35 Turbo Monday - 06:29:09 41:39:09 39:34:41 Class D 45
USA 25900 Sleeping Tiger John Harvey J/120 Monday - 07:25:46 42:35:46 39:35:50 Class E 46
USA 15240 Genesis Paul Lee Islander P40 Monday - 10:56:09 46:36:09 39:38:24 Class J 47
USA 15044 Velero VII    John S. Barbour, Jr. NA 40 Monday - 11:29:11 47:09:11 39:43:52 Class J 48
USA 40025 Solution    Bill Francis Farr 40 OD MH Monday - 05:03:40 39:33:40 39:44:20 Class C 49
USA 25187 Amante Greg Velez J/35 Monday - 09:15:10 45:05:10 39:46:29 Class H 50
USA 25663 Roxy Don Condit Tartan 4000 Monday - 08:57:28 45:27:28 39:50:21 Class L - Doublehanded Racing 51
USA 20 Shmokin Joe Jeffrey S. Schaefer J/111 Monday - 07:43:43 42:53:43 39:53:48 Class D 52
USA 42121 Dean's List Cheryl Miller J/35 Monday - 09:24:17 45:14:17 39:54:32 Class H 53
USA 42418 Rowdy    Val A. Saph Thomas 35 Monday - 09:25:52 45:15:52 39:55:56 Class H 54
USA 25637 Carol J Thomas Jessup Hunter 49 Monday - 11:24:32 47:44:32 39:56:28 Class K - Cruising 55
USA 92 Capers Don Hudak J/111 Monday - 07:56:45 43:06:45 39:58:26 Class D 56
USA 143 Manitou John C. Burke Beneteau First 36.7 Monday - 10:29:59 46:19:59 40:00:30 Class G 57
USA 43828 Falcon Bayer/Bayer J/35 Monday - 09:36:08 45:26:08 40:04:59 Class H 58
USA 51405 Bad Habits Mark Hanke Beneteau First 40.7 Monday - 08:56:41 44:16:41 40:06:09 Class F 59
USA 52992 Warrior53 Warrior Sailing Farr 53 Monday - 01:52:56 36:12:56 40:06:31 Class B 60
KA 3928 Margaret Rintoul IV Sam Alan McGowan Frers 50 Monday - 07:36:23 42:06:23 40:06:37 Class C 61
USA 49 Dos Mas Gary H Gonzalez J/42 Monday - 10:21:37 46:41:37 40:07:59 Class K - Cruising 62
USA 52488 Sirocco 3 Robert Klairmont J/133 Monday - 07:08:28 42:18:28 40:10:31 Class D 63
USA 25439 Victrix Curtis A. Kime J/120 Monday - 08:04:19 43:14:19 40:11:40 Class E 64
USA 25328 Hot Ticket    Michael Kirkman J/120 Monday - 08:05:02 43:15:02 40:12:20 Class E 65
USA 11508 Maskwa Don Waller C&C 115 Monday - 10:11:28 45:31:28 40:14:20 Class F 66
USA 444 Phantom Cynthia Best J/105 Monday - 11:46:00 47:16:00 40:14:51 Class I 67
USA 52575 Defiance    Dale Smirl Judel/Vrolijk 66 Sunday - 22:44:13 33:04:13 40:18:57 Class A 68
USA 25475 Bahari Gabe Day Beneteau First 40.7 Monday - 09:44:58 45:04:58 40:20:40 Class F 69
USA 25669 Notso EZ Money Matt Medwid Dehler 44 SQ Monday - 07:51:15 43:11:15 40:21:15 Class F 70
USA 25 Unplugged Tim Clayson J/111 Monday - 08:22:16 43:32:16 40:21:49 Class D 71
USA 2007 Enzian John Raguse C&C 115 Monday - 09:35:33 45:55:33 40:29:34 Class K - Cruising 72
USA 45777 mc2 Daniel Lewis Reichel/Pugh 50 Monday - 02:36:31 36:56:31 40:40:49 Class B 73
USA 84 Freedom    James Cooper J/111 Monday - 08:36:19 43:46:19 40:42:44 Class D 74
USA 35999 Vanguard    Michael Goran Mumm 36 Monday - 08:56:14 44:16:14 40:47:11 Class F 75
USA 46722 Viva La Vida Tim Yanda J/120 Monday - 08:45:29 43:55:29 40:49:56 Class E 76
USA 50345 Ihnsanity Too    Marvin Ihnen/Ken Tanner J/120 Monday - 08:57:43 44:07:43 41:01:19 Class E 77
USA 251 Phoenix William Hamilton J/109 Monday - 11:18:24 46:48:24 41:05:29 Class I 78
USA 32478 Blackhawk Tim Ross J/35 Monday - 10:53:51 46:43:51 41:13:33 Class H 79
USA 22077 Eagle One    Com. Timothy P. LaRiviere S&S 46 Bermuda Sloop Monday - 10:43:05 46:03:05 41:16:16 Class F 80
USA 35032 Warsaw Tim Peters 1D 35 Turbo Monday - 08:53:55 44:03:55 41:16:17 Class D 81
USA 405 White Water Dragon Tom White Beneteau First 40.7 SD Monday - 11:39:46 47:59:46 41:16:35 Class K - Cruising 82
USA 25161 Steelin' Gold W. White/W. Mosher J/35 Monday - 11:11:40 47:01:40 41:29:16 Class H 83
USA 42478 Royal Blue R. Gregory Fisher Frers 33 Monday - 14:20:08 50:00:08 41:31:00 Class J 84
USA 90 Utah    Bradley faber J/111 Monday - 08:16:47 44:46:47 41:38:58 Class L - Doublehanded Racing 85
USA 22261 Whitehawk Peter Thornton Bruce King 104 Monday - 01:59:04 38:19:04 41:47:07 Class K - Cruising 86
USA 51678 Patriot    Ken Sharpe Beneteau First 36.7 Monday - 12:38:22 48:28:22 41:51:22 Class G 87
USA 56565 Relentless Mark Hagan Schock 40 Monday - 06:23:09 40:53:09 42:02:49 Class C 88
USA 40935 FireFly Sheri Dufresne J/35 Monday - 11:53:40 47:43:40 42:06:19 Class H 89
USA 40740 Brandilee Steve Nadeau X-402 Monday - 13:31:38 49:51:38 42:21:59 Class K - Cruising 90
USA 25825 Pop'Aye Michael J. Popenas X-412 Monday - 13:25:34 48:45:34 42:25:14 Class F 91
CAN 34 Rascal    Jamie Guggisberg Farr 40 SCP Monday - 06:58:18 41:28:18 ** 42:26:48 Class C 92
USA 117 Say Uncle Kevin Lemonds Henderson 30 Monday - 11:27:25 46:37:25 42:38:47 Class D 93
USA 15019 Leading Edge Mark Bevins NA 40 Monday - 15:00:30 50:40:30 42:40:42 Class J 94
USA 25633 Titan Aitken & Schultes C&C 41 Monday - 14:14:09 49:54:09 42:46:53 Class J 95
USA 25497 Kairos    Stephen Polk J/120 Monday - 10:52:37 46:02:37 42:48:07 Class E 96
USA 40937 Time Machine    Robert Gordenker J/35 Monday - 12:43:18 48:33:18 42:50:06 Class H 97
USA 25379 Audacious Joe Moceri Tartan 4100 CB TM Monday - 13:32:53 49:52:53 43:07:02 Class K - Cruising 98
USA 52719 Gauntlet Guy Hiestand Nelson/Marek 52 Monday - 05:41:52 40:01:52 43:12:20 Class B 99
USA 16 Peace    Joey Baker Mumm 30 Monday - 11:11:30 47:41:30 43:12:48 Class L - Doublehanded Racing 100
USA 52012 Vincitore Jim Banovitz Reichel/Pugh SC 52 Monday - 02:54:45 37:14:45 43:42:55 Class A 101
USA 73269 Dynomyte Gary Warner J/35 Monday - 15:29:54 51:49:54 44:36:41 Class K - Cruising 102
USA 51 Xcessive Warren Roosen C&C 110 Monday - 15:42:38 52:02:38 44:43:54 Class K - Cruising 103
USA 50326 Geronimo Herb Philbrick SR 33 Monday - 15:16:57 50:26:57 44:45:48 Class D 104
USA 50659 Mazal Tov Arne Fliflet J/120 Monday - 12:59:16 48:09:16 44:45:51 Class E 105
USA 15011 Sundance Jack Gillis &Dick Hathaway NA 40 Monday - 17:28:58 53:48:58 44:51:39 Class K - Cruising 106
USA 60531 Veuve    Ralph Harrington Beneteau First 30 Monday - 19:51:26 55:31:26 47:05:03 Class J 107
SM 2 Perversion Dennis A. Dettmer Sydney 41 SCP Monday - 11:27:20 45:57:20 ** 47:23:18 Class C 108
 
 
PP Protest Pending   ** Adjusted for any penalties


Current Protest Report

Protest
No.
Protesting Protested Rule Broken / Description Hearing
Time
Status Resolution

1 Race Committee vs Heartbreaker - USA 88528
Did not comply with SER 4.2 Mon 12:00pm Closed Withdrawn
2 Race Committee vs Rascal - CAN 34
Did not comply with Rule 28 Mon 12:30pm Closed 1 hour added to Rascal's corrected time
3 Race Committee vs Perversion - SM 2
Did not comply with SER 4.2 Mon 3:00pm Closed 3 hours added to Perversion"s corrected time
4 Race Committee vs Splash Dance - USA 40221
Did not comply with SER 4.2 Tue 9:00am Closed Withdrawn
5 Race Committee vs Mischief - CAN 14036
Did not comply with SER 4.2 Mon 4:45pm Closed 3 hours added to Mischief's corrected time
6 Race Committee vs Maeve - USA 1010
Did not comply with Rule 28 Mon 5:00pm Closed 1 hour added to Maeve's corrected time
7 Race Committee vs Koloa - USA 32529
Did not comply with SER 4.2 Tue 9:00am Closed 3 hours added to Koloa's corrected time



<<< Previous Page...




Top



  Copyright © 1995-2019 Interactive Creations