Current Standings as of Friday, 20/Oct/2017 @ 04:49am

Class 00 Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
E 5 Adagio    Ben Gougeon & Alan Gurski Sunday - 16:30:52 27:00:52 30:32:17 1
T 1 Ollie Tim Walli Sunday - 19:27:58 29:57:58 33:10:21 2
USA 56 Vaite Wayne Jurs Monday - 01:06:43 35:36:43 33:53:28 3
X 12 Strings Mark Cadotte & Greg Bull Sunday - 21:44:52 32:14:52 35:53:32 4
USA 18 Earth Voyager Todd and Ryan Howe     RET  
USA 8 Arete' Rick Warner     RET  
USA 60715 3Sum Gary Hall     RET  
 
Class A - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 5252 Natalie J Philip D. O'Niel III, D.D.S. Sunday - 14:53:14 25:13:14 29:42:35 1
USA 25168 Stripes Bill Martin Sunday - 16:23:10 26:43:10 29:44:19 2
USA 70 Evolution Polk/Saxton Sunday - 16:17:12 26:37:12 29:53:39 3
USA 52329 Heartbreaker Robert Hughes Sunday - 15:04:04 25:24:04 29:55:21 4
USA 52701 Dynamis    Brien Baker Sunday - 16:18:16 26:38:16 29:59:39 5
USA 323 Equation Bill Alcott / Tom Anderson Sunday - 16:38:21 26:58:21 30:02:51 6
USA 50045 Details Lance Smotherman Sunday - 16:52:54 27:12:54 30:25:35 7
USA 4511 Wizard David & Peter Askew Sunday - 12:19:13 22:39:13 31:19:48 8
USA 97363 Denali Rick Hennig Sunday - 16:57:24 27:17:24 31:37:45 9
USA 52575 Defiance Dale Smirl Sunday - 16:18:36 26:38:36 32:30:18 10
USA 1948 Il Mostro Peter Thornton Sunday - 11:25:12 21:45:12 32:39:06 11
USA 52725 Imedi Mark Hauf Sunday - 17:52:08 28:12:08 32:49:39 12
USA 7779 Ocean Jim Banovitz     DNS  
 
Class B - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 455 Geronimo Henry Ubik & Paul Lee Sunday - 20:44:22 31:24:22 31:16:50 1
USA 50030 Bretwalda 3 Bob Pethick Sunday - 18:14:21 28:54:21 31:25:14 2
USA 482 Talisman Bruce Aikens Sunday - 17:44:50 28:24:50 31:25:33 3
KA 3928 Margaret Rintoul IV Sam A. McGowan Sunday - 22:34:57 33:14:57 31:41:11 4
USA 40025 Solution Bill Francis Sunday - 21:30:53 32:10:53 32:12:49 5
USA 1717 Blue Mike Schoendorf Sunday - 19:00:20 29:40:20 32:13:27 6
USA 84002 DenaliĀ² william f mckinley Sunday - 18:08:20 28:48:20 32:15:44 7
USA 2001 Damn Yankee Ted Johnson Sunday - 20:42:05 31:22:05 32:20:26 8
USA 115 BadFish Bill Bollin Sunday - 22:35:04 33:15:04 32:23:12 9
USA 77 Dolphin Larry Ruhland Sunday - 22:09:18 32:49:18 32:49:18 10
USA 56565 Relentless mark hagan Sunday - 21:27:17 32:07:17 32:51:37 11
USA 52774 Courtesan Brad Kimmel Sunday - 20:50:37 31:30:37 33:08:56 12
USA 52992 FarrCry Sanford Burris / Bill Kinney Sunday - 19:15:14 29:55:14 33:14:30 13
SM 2 Perversion Dennis A. Dettmer Sunday - 23:54:25 34:34:25 33:23:53 14
USA 25669 Notso EZ Money Matt Medwid Monday - 01:56:37 36:36:37 34:18:14 15
USA 40888 Swiftsure    Ronald Ehlert Monday - 01:25:42 36:05:42 36:40:21 16
USA 60582 Abracadabra Donald M Thinschmidt Sr & Jr     RET  
 
Class C - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 50793 Proof Michael Fozo Sunday - 22:00:05 33:40:05 30:54:26 1
USA 25999 Night Moves Henry Mistele Sunday - 22:33:34 34:13:34 31:25:10 2
USA 25363 Scout    Geoff Brieden / Jeff Clark Sunday - 22:37:00 34:17:00 31:28:20 3
USA 25328 Hot Ticket    Michael Kirkman Sunday - 22:38:35 34:18:35 31:29:47 4
USA 50666 J hawker Ken Brown Sunday - 22:43:00 34:23:00 31:33:50 5
USA 5455 FUNTECH Racing Charlie Hess Sunday - 22:47:42 34:27:42 31:38:09 6
USA 25900 Sleeping Tiger John Harvey Sunday - 23:21:36 35:01:36 32:09:16 7
USA 25439 Victrix    Curtis A. Kime Sunday - 23:26:38 35:06:38 32:13:53 8
USA 25497 Carinthia    Frank Kern Sunday - 23:31:18 35:11:18 32:18:10 9
 
Class D - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 123 Good Lookin' Mark DenUyl Monday - 00:43:09 36:33:09 30:59:47 1
USA 617 Pterodactyl    Symonds Monday - 00:55:06 36:45:06 31:09:55 2
USA 35009 Chico 2 Jim Weyand Sunday - 21:12:56 33:02:56 31:19:49 3
USA 416 Windshadow James Murphy Monday - 01:25:41 37:15:41 31:35:52 4
USA 359 Goat Rodeo Robert Evans Monday - 01:34:03 37:24:03 32:03:09 5
USA 19145 Synchronicity    Chris Mallett Monday - 00:51:56 36:41:56 32:06:42 6
USA 25418 Venom Doug Livermore Monday - 01:17:18 37:07:18 32:19:59 7
USA 20 Shmokin Joe Jeffrey S. Schaefer Sunday - 23:10:51 35:00:51 32:21:11 8
USA 52488 Sirocco 3 Robert Klairmont Sunday - 22:22:58 34:12:58 32:26:13 9
USA 84 Freedom    James Cooper Sunday - 23:43:22 35:33:22 32:57:38 10
USA 368 Callisto James Murray Monday - 02:37:48 38:27:48 32:57:47 11
USA 25 Unplugged    Tim Clayson Sunday - 23:52:36 35:42:36 32:59:46 12
USA 111 Skull Cracker Daniel Kitchens Monday - 00:46:19 36:36:19 33:42:48 13
USA 251 Phoenix William Hamilton Monday - 02:55:20 38:45:20 34:01:39 14
USA 25079 Trick Shot Joe Shotwell Monday - 03:32:32 39:22:32 34:15:24 15
USA 78 Kohatsu John Stromberg Monday - 07:57:55 43:47:55 37:16:21 16
USA 92 Capers Don Hudak Sunday - 22:51:02 34:41:02 ** 37:16:52 17
 
Class E - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 51170 Flyswatter Mark Pirie Sunday - 23:16:04 35:16:04 31:40:14 1
USA 26226 Pendragon    Gregory Thomas / John Trost Monday - 00:54:01 36:54:01 32:10:37 2
USA 22077 Eagle One Com. Timothy P. LaRiviere Monday - 00:25:57 36:25:57 32:40:48 3
USA 51944 Nor'Easter George Steinemann Monday - 01:34:14 37:34:14 32:41:11 4
USA 31377 Blitz Larry Soutar Monday - 00:49:19 36:49:19 32:55:08 5
USA 11508 Maskwa Don Waller Monday - 01:17:20 37:17:20 32:55:34 6
USA 117 Say Uncle    Kevin Lemonds Sunday - 23:59:44 35:59:44 32:56:09 7
USA 18188 Gauntlet GUY HIESTAND Monday - 00:34:19 36:34:19 33:01:28 8
USA 35427 Epic Ray Adams Monday - 00:57:07 36:57:07 33:08:45 9
USA 51405 Bad Habits Mark Hanke Monday - 00:46:31 36:46:31 33:19:06 10
USA 38005 Painkiller 4 Alice O. Martin Monday - 00:04:23 36:04:23 33:26:23 11
USA 35999 Vanguard Michael Goran Monday - 01:20:38 37:20:38 34:19:09 12
USA 25825 Pop'Aye Michael J. Popenas Monday - 03:06:08 39:06:08 34:31:38 13
USA 43881 Mystic 3 Fred Wilhelm     RET  
 
Class F - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 18431 Madcap    John Hoskins Monday - 00:09:24 36:19:24 31:20:49 1
USA 25656 Liberty    Robert Bert Monday - 01:08:19 37:18:19 31:31:23 2
USA 15044 Velero VII    John S. Barbour, Jr. Monday - 01:35:59 37:45:59 31:43:26 3
USA 15004 Fast Tango Tim Prophit Monday - 01:42:07 37:52:07 31:48:35 4
USA 32668 Warrior George Thomson Monday - 01:15:38 37:25:38 32:20:14 5
USA 25208 Shenanigan    Dick & Dan Synowiec Monday - 01:33:37 37:43:37 32:22:11 6
USA 25633 Titan Aitken, Schultes, Dumouchelle Monday - 01:38:05 37:48:05 32:26:01 7
USA 33599 Covert Bill Ryzyi Monday - 01:51:17 38:01:17 32:39:37 8
USA 25668 Mostly Harmless Wick Smith Monday - 02:30:09 38:40:09 32:56:46 9
CAN 15009 Bolt Dave Kember Monday - 04:01:32 40:11:32 32:57:27 10
USA 33140 Collina James J. Gerometta Monday - 04:18:15 40:28:15 33:25:44 11
USA 42478 Royal Blue R. Gregory Fisher Monday - 04:19:04 40:29:04 33:43:25 12
USA 25611 Quanta Ed Gottschalk Monday - 05:14:24 41:24:24 34:09:38 13
USA 15019 Leading Edge Mark Bevins Monday - 05:06:39 41:16:39 34:50:18 14
USA 60531 Veuve    Ralph Harrington Monday - 06:45:24 42:55:24 35:14:24 15
USA 60563 Fast Forward 41    Mary and Gary Gmeiner Monday - 09:31:30 45:41:30 37:44:29 16
 
Class G - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 42968 Mr. Bill's Wild Ride William Wildner Sunday - 23:59:15 36:19:15 32:15:10 1
USA 25326 Snipe Denny Meagher Monday - 00:09:44 36:29:44 32:24:29 2
USA 43828 Falcon    Bayer/Bayer Monday - 00:23:33 36:43:33 32:36:45 3
USA 97481 Whiplash Gregg Whipple Monday - 00:26:27 36:46:27 32:39:20 4
USA 42418 Rowdy Val A. Saph Monday - 01:07:44 37:27:44 33:15:59 5
USA 40937 Time Machine    Robert Gordenker Monday - 01:10:42 37:30:42 33:18:37 6
USA 25187 Amante Greg Velez Monday - 01:17:02 37:37:02 33:24:15 7
USA 25161 Steelin' Gold W. White/W. Mosher Monday - 01:34:45 37:54:45 33:39:59 8
USA 42121 Dean's List Cheryl Miller Monday - 01:34:49 37:54:49 33:40:02 9
USA 60812 Wavelength Alan Linne Monday - 03:47:35 40:07:35 35:37:56 11
USA 40935 FireFly Dan Craton Monday - 03:48:34 40:08:34 35:38:48 12
USA 32478 Blackhawk Tim Ross Monday - 03:15:45 39:35:45 35:09:40 10
USA 42763 Major Detail William Vogan     RET  
 
Class H - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 25524 Grizzly    Charles M. Bayer, Jr. Monday - 00:47:10 37:07:10 32:04:16 1
USA 60367 As You Wish    Dave Simon Monday - 00:58:18 37:18:18 32:13:53 2
USA 52772 Carrera    Rod Spearin Monday - 01:02:19 37:22:19 32:17:22 3
USA 25628 Weather Edge III    Colton Weatherston Monday - 01:06:36 37:26:36 32:21:04 4
CAN 602 Kazuri Stuart Bletcher Monday - 01:09:08 37:29:08 32:23:15 5
USA 143 Manitou John C. Burke Monday - 01:12:58 37:32:58 32:26:34 6
USA 61367 Gail Force Robert Duker Monday - 01:13:54 37:33:54 32:27:22 7
USA 51678 Patriot    Ken Sharpe Monday - 01:33:36 37:53:36 32:44:23 8
USA 25503 Jalapeno Dave Parkes Monday - 02:00:44 38:20:44 33:07:50 9
USA 60913 Chantey Jim Baubie Monday - 02:43:07 39:03:07 33:44:27 10
USA 51793 War Chant 2    Reid Stromberg Monday - 02:47:19 39:07:19 33:48:05 12
USA 25620 Red Iguana Mark Nagel Monday - 02:43:37 39:03:37 33:44:53 11
 
Class I - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 49 Dos Mas Gary H Gonzalez Monday - 01:39:39 38:09:39 32:42:14 1
USA 25379 Audacious Joe Moceri Monday - 01:35:17 38:05:17 32:49:55 2
USA 73269 Dynomyte Gary Warner Monday - 02:15:04 38:45:04 33:19:33 3
USA 40740 Brandilee Steve Nadeau Monday - 02:38:05 39:08:05 33:32:18 4
USA 5249 Just Chill    David Greene Monday - 04:05:52 40:35:52 33:34:28 5
USA 25637 Carol J Thomas Jessup Monday - 04:58:00 41:28:00 34:37:29 6
 
Class J - Doublehanded Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 16541 Spirit Cameron Lawrence Sunday - 18:09:29 30:39:29 24:11:21 1
CAN 52858 Quick & Dirty Noel Brockman Sunday - 17:05:40 29:35:40 24:23:09 2
USA 25663 Roxy Don Condit Sunday - 16:11:14 28:41:14 24:59:12 3
USA 52308 Nereus Glenn Weier Sunday - 20:00:02 32:30:02 25:09:20 4
USA 34412 Gale Runner Larry Fair Sunday - 22:19:41 34:49:41 25:21:17 5
USA 15473 Serenity Carl Sommers     RET  
 
Class K - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 15370 Eliminator    Paul Van Tol Sunday - 17:01:23 28:11:23 22:41:34 1
USA 15066 Consigliere Brad D'Arcangelo Sunday - 17:39:58 28:49:58 23:23:00 2
USA 34433 50/50 Steve Beeler/Tom Vigrass Sunday - 17:32:04 28:42:04 23:25:12 3
USA 15056 Avatar Andrew Morlan Sunday - 18:00:58 29:10:58 23:40:02 4
USA 15054 Flash Matthew Schriner Sunday - 18:33:24 29:43:24 24:06:20 5
USA 21827 Tar Baby Donald Lang Sunday - 18:37:10 29:47:10 24:20:07 6
USA 15051 Tantrum Terry Vigrass Sunday - 18:52:56 30:02:56 24:22:11 7
USA 23756 Shape    Win Cooper III/Chris Benedict Sunday - 19:10:11 30:20:11 24:36:10 8
USA 40456 Indigo Emery Scheibert Sunday - 19:32:35 30:42:35 25:03:33 9
USA 22391 No Rebase Ralph Richards Sunday - 20:25:04 31:35:04 25:44:29 10
USA 15057 Its a Zoo James F.Shaw Sunday - 20:37:15 31:47:15 25:50:36 11
USA 43076 Ben Jammin Jim Rapelje Sunday - 21:03:14 32:13:14 26:09:47 12
USA 25006 Knee Deep Brett Langolf Sunday - 21:38:16 32:48:16 26:18:33 13
USA 5551 Bad Medicine Tony Kus Sunday - 21:50:20 33:00:20 26:30:12 14
USA 278 Jeanne Ann Larry Petersen Sunday - 21:37:01 32:47:01 26:47:03 15
USA 34852 Color Me Gone David Hearsch Sunday - 23:00:16 34:10:16 27:50:58 16
 
Class L - CC 35 Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
CAN 4111 Bedlam Andrew Stoesser Sunday - 18:13:42 29:13:42 23:21:12 1
USA 5232 Walloon Richard Grow Sunday - 18:31:27 29:31:27 23:35:23 2
USA 5133 Regardless D Padilla Sunday - 18:34:55 29:34:55 23:38:10 3
CAN 4605 Underdog Cameron Paine Sunday - 18:49:22 29:49:22 23:49:42 4
USA 11166 Traitor David R. Keys Sunday - 19:06:36 30:06:36 24:03:28 5
USA 15560 Contender Gary Graham Sunday - 19:28:20 30:28:20 24:20:50 6
USA 5290 Tir Na Nog Steven Sheppard Sunday - 20:04:15 31:04:15 24:49:32 7
USA 10380 Siochail    Brian Geraghty Sunday - 20:19:21 31:19:21 25:01:36 8
USA 5231 Cygnus Chris Greensmith Sunday - 21:26:08 32:26:08 25:54:58 9
USA 12352 Against The Wind Robert Farr Sunday - 21:35:50 32:35:50 26:02:43 10
CAN 5226 Sparkle Peter E. Carson Sunday - 21:47:08 32:47:08 26:11:44 11
CAN 4207 Firewater Andy Hellenbart Sunday - 22:20:20 33:20:20 26:38:16 12
 
Class M - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 25434 Comfortably Numb    Mark Miller Sunday - 17:05:47 27:55:47 22:05:33 1
USA 25664 Pirate    Com. Jeff Henderson Sunday - 17:21:25 28:11:25 22:12:50 2
USA 5119 Wind Toy IV    Robert Bunn Sunday - 16:54:01 27:44:01 22:32:51 3
USA 25608 Solutions Mark Craig Sunday - 20:03:39 30:53:39 24:03:60 4
USA 10211 FreeWay    Doug Carlson Sunday - 19:39:58 30:29:58 24:40:27 5
USA 5362 Alliance Tom Day Sunday - 21:35:22 32:25:22 24:57:56 6
USA 35 Reverie Mike Parrow Sunday - 21:48:33 32:38:33 25:17:53 7
USA 15219 Resolute R. Perry Smith Sunday - 21:05:19 31:55:19 25:22:41 8
USA 32046 Audacious Mark Waring Sunday - 21:50:54 32:40:54 25:37:21 9
USA 25701 My Way Too    Rick Ripard Sunday - 22:09:50 32:59:50 25:44:16 10
USA 25141 Knot Yours too Glen Drabant Sunday - 22:10:13 33:00:13 26:00:25 11
USA 15152 Limerick Darrell Cope/Kevin Pearce Sunday - 21:47:50 32:37:50 26:08:13 12
USA 25677 Last Run Richard Van Houdt Sunday - 21:26:20 32:16:20 26:16:11 13
USA 104 Mattali Scott jones Sunday - 22:23:54 33:13:54 27:07:01 14
USA 6846 Irish Mist David Spiers Monday - 02:04:08 36:54:08 28:49:14 15
USA 15011 Sundance Jack Gillis Monday - 05:44:21 40:34:21 33:33:12 16
CAN 6287 Verity III    Brian Hurst     RET  
USA 25725 Heart of the Dolphin Paul Wooley     RET  
 
Class N - Racing Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 5224 Courage    Spencer Channell Sunday - 18:59:28 30:19:28 22:46:25 1
US 1 Flying Buffalo Al Declercq Sunday - 21:13:29 32:33:29 22:59:10 2
USA 345 Chippewa Pamela Wall Sunday - 19:27:24 30:47:24 23:12:56 3
USA 32866 Conundrum    Donald King Sunday - 19:44:46 31:04:46 24:25:42 4
USA 422 Albacore Richard Marsh Sunday - 22:07:25 33:27:25 24:37:28 5
USA 15634 Taku Brian Jenney Sunday - 20:09:31 31:29:31 24:37:36 6
USA 41523 Le Faucon Joe Jaeger Sunday - 21:06:02 32:26:02 25:02:20 7
USA 25589 Days End Charles Blaty Sunday - 21:51:49 33:11:49 25:03:49 8
USA 25459 Camelot Ronald L. Konczalski Sunday - 21:30:46 32:50:46 25:25:22 9
USA 76 Perception john sack Monday - 01:32:03 36:52:03 26:03:55 10
USA 15790 Defiant Pete Fitzpatrick Monday - 01:46:44 37:06:44 27:30:01 11
USA 5333 Zubenelgenubi Eric Keydel Monday - 03:32:24 38:52:24 28:01:40 12
USA 134 Marisia Marcos De Lorenzo Tonndorf Monday - 06:31:29 41:51:29 29:10:30 13
USA 5448 Plum Crazee William H. Darbee Monday - 06:06:42 41:26:42 30:15:17 14
USA 56 Jamjam James P. Morphew Monday - 07:53:07 43:13:07 32:01:30 15
 
Class O - Cruising Class
    Sail Boat Owner / Skipper Finish Time Elapsed Time Corrected  
USA 193 Whirlwind Leo Chartier Sunday - 18:57:37 30:27:37 22:39:45 1
USA 148 Ariel Mark W. Aitken Sunday - 19:52:58 31:22:58 23:19:03 2
USA 332 Slainte Joseph Kar Sunday - 19:42:01 31:12:01 23:37:07 3
USA 51691 Grimm Reaper bill grimm Sunday - 20:13:38 31:43:38 23:42:01 4
USA 410 Glory Robert Wood Monday - 00:05:50 35:35:50 26:16:15 5
USA 341 Largo    Rodney Glover Monday - 01:18:08 36:48:08 27:09:36 6
USA 127 Anemone Douglas R. Lowe Monday - 02:39:08 38:09:08 27:25:53 7
USA 60027 Phoebe Anthony Buccilli Monday - 06:49:56 42:19:56 30:59:14 8
CAN 322 SaSeaCat    Ed Brost Monday - 07:23:28 42:53:28 31:39:13 9
USA 358 Kaos Robert Henderson Monday - 07:16:55 42:46:55 32:10:19 10
USA 4385 Yknot Dale Krcek     RET  
USA 15979 Querencia    Michael McCue     RET  
USA 25705 Ecliptic Stephen Spohr     RET  
USA 25692 Ark-Imedes James Howard     RET  
USA 25586 Equinox John Demers     RET  
 
 
PP Protest Pending ** Corrected time adjusted for penalties and/or Redress



<<< Previous Page...




Top



  Copyright © 1995-2017 Interactive Creations