2019 Bell's Beer Bayview Mackinac Race
Unofficial Full Scratch Sheet...

(Alphabetical by class)
App. Incomplete - Subject to Late Entry Fee as of 01/June App. Complete - Pending Race Approval App. Complete - Race Approved

Looking for a specific boat? Enter Yacht Name here:

   Sail number Yacht Name Boat Type Length Club Rating

Division I - Cove Island
Cruising
1. USA 60590 Cayo Loco    Jeanneau 43 DS SD 43.13 North Star Sail Club
2. USA 42546 Mistress Quickly    X-332 33 Crescent Sail Yacht Club
 
Doublehanded
1. USA 32718 Offliction    Olson 40 40 Huron Yacht Club
2. USA 16 Peace    Mumm30 30 North Star Sail Club
 
Racing
1. USA 7000 1953    Columbia 32 32 Severn Sailing Association
2. CAN 93188 Abino    Beneteau First 36.7 36.08 Yacht Club De Québec
3. USA 4304 Abracadabra    Ker 43 43.01 Macatawa Bay Yacht Club
4. USA 35007 Advantage    Beneteau First Class 12 39.1 Detroit Yacht Club
5. USA 60367 As You Wish    Beneteau First 36.7 36.08 Crescent Sail Yacht Club
6. USA 25475 Bahari    Beneteau First 40.7 39.25 Bay City Yacht Club
7. USA 32478 Blackhawk    J/35 35 Edison Boat Club
8. USA 430 Carrera    Nelson/Marek 43 43 Bayview Yacht Club
9. USA 35009 Chico 2    1D 35 Turbo 35 Bayview Yacht Club
10. USA 52774 Courtesan    Farr 49 49 Bayview Yacht Club
11. USA 51457 Das Boot    Beneteau First 40.7 39.25 Chicago Yacht Club
12. USA 42121 Dean's List    J/35 35 North Star Sail Club
13. USA 84003 Denali3    Ker 46+ 46 Bayview Yacht Club
14. USA 35427 Epic    Beneteau First 42s7 41.5 Bayview Yacht Club
15. USA 323 Equation    Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club
16. USA 15004 Fast Tango    NA 40 39.73 Bayview Yacht Club
17. USA 40935 FireFly    J/35 35 Bay City Yacht Club
18. USA 5455 FUNTECH Racing    J/120 40 Bayview Yacht Club
19. USA 50326 Geronimo    SR 33 33 Michigan City Yacht Club
20. USA 123 Good Lookin'    J/105 34.5 Port Huron Yacht Club
21. USA 50666 J Hawker    J/120 40 Bayview Yacht Club
22. USA 258 Knot Guilty    Beneteau 36.7 35.76 Chagrin Lagoons Yacht Club
23. USA 25656 Liberty    Beneteau First 42 TM 41.9 Port Huron Yacht Club / Deadman's Flat Yacht Club
24. USA 50995 Luiz - Test    Frers 50 43 Grosse Pointe Yacht Club
25. USA 50659 Mazal Tov    J/120 40' MORF
26. USA 45777 mc2    Reichel/Pugh 50 50 Wayzata Yacht Club
27. USA 52329 Mockingbird    Reichel/Pugh TP 52 52 Columbia Yacht Club / United States Merchant Marine Academy
28. USA 5252 Natalie J    Judel/Vrolijk TP 52 52 Bayview Yacht Club / Storm Trysail Club
29. USA 25669 Notso EZ Money    Dehler 44 SQ 44.91 Bayview Yacht Club
30. USA 51678 Patriot    Beneteau First 36.7 36.08 Bayview Yacht Club / North Star Sail Club
31. USA 251 Phoenix    J/109 35.25 Lake Shore Sail Club
32. USA 617 Pterodactyl    J/105 34.5 Bayview Yacht Club
33. USA 56565 Relentless    Schock 40 40 Grand Traverse Yacht Club
34. USA 77984 Sagamore    Nelson/Marek 68 68 Chicago Yacht Club / St. Petersburg Yacht Club
35. USA 52488 Sirocco 3    J/133 43 Chicago Yacht Club
36. USA 25900 Sleeping Tiger    J/120 40 Bayview Yacht Club
37. CAN 1445 Spitfire    Farr 45 45 National Yacht Club
38. USA 25168 Stripes    Santa Cruz 70 68 Bayview Yacht Club
39. USA 40888 Swiftsure    Nelson/Marek 50 50 Bayshore Yacht Club
40. USA 60531 Veuve    Beneteau First 30 32 North Cape Yacht Club
41. USA 25439 Victrix    J/120 40 Bayview Yacht Club
42. USA Vincitore    RP52 52 Chicago Yacht Club
43. USA 51793 War Chant 2    Beneteau First 36.7 36.08 Port Huron Yacht Club
44. USA 32668 Warrior    C&C 41 40.75 Bayview Yacht Club
 
Number of boats registered in this Division: 48
 

Division II - Shore Course
Cruising
1. USA 73351 American Flyer    Ericson/Olson 34 North Cape Yacht Club
2. USA 25379 Audacious    Tartan 4100 CB TM 41 North Star Sail Club
3. USA H34 Caribbean Soul    Hunter 340 34 North Star Sail Club
4. USA 410 Glory    Nonsuch 30 30.33 Crescent Sail Yacht Club
5. USA 268 JOMA    Nonsuch 30 BYC
6. USA 358 Kaos    Catalina 34 34.5 Homebrewed Yacht Club
7. USA 15219 Resolute    Catalina 38 38.08 North Star Sail Club
8. USA 35 Reverie    Tartan 3500 35 North Star Sail Club
9. USA 278 Trav'ler    Grampian 30 29.75 Port Huron Yacht Club
10. USA 25707 Tresor    Yachting France 43 North Star Sail Club
 
Doublehanded
1. USA 007 007    S2 9.1 Short Mast 29.83 Monroe Boat Club
2. USA 25209 Windseeker III    C&C 38 MKIII 37.55 Port Huron Yacht Club
 
Racing
1. USA 34433 50/50    X-102 32.9 Port Huron Yacht Club
2. USA 422 Albacore    S&S Pilot 33 33 Crescent Sail Yacht Club
3. USA 5362 Alliance    Islander 36 36 Albatross Yacht Club
4. USA 15056 Avatar    Santana 35 35 Grosse Pointe Sail Club
5. USA 5551 Bad Medicine    S2 10.3 33.75 Tawas Bay Yacht Club
6. USA 15560 Contender    C&C 35 MKI 34.58 Bayview Yacht Club
7. USA 15054 Flash    Santana 35 35 Port Huron Yacht Club
8. USA 5249 Just Chill    C&C 39 39.5 Great Lakes Yacht Club
9. USA 41523 Le Faucon    Beneteau First 345 34.5 Lake Shore Sail Club
10. USA 11166 Shamrock    C&C 35 MKI 34.58 Bayview Y.C. / Detroit S.C. / Columbia Y.C. / Grand Traverse Y.C.
11. USA 23756 Shape    Santana 35 35 Port Huron Yacht Club
12. USA 5451 Shillelagh    Tartan 30C 29.92 Crescent Sail Yacht Club
13. USA 87 Sojourner    Seidelmann 299 29.9 Edison Boat Club
14. USA 52710 Spageeto Byte    Hunter 33-2 SD 33.5 North Cape Yacht Club
15. USA 40221 Splash Dance    S2 9.1 29.83 North Cape Yacht Club
16. USA 15634 Taku    Sabre 34 MKII 34.16 Lake Shore Sail Club
17. USA 25158 TBD    Beneteau 38.5 Tawas Bay Yacht Club
18. USA 5290 Tir Na Nog    C&C 35 MKI 34.58 Crescent Sail Yacht Club
19. USA Triton    Pearson Triton 28 28 Port Huron Yacht Club
20. USA 5201 Windhover    Swede 41 41’ PHYC
 
Number of boats registered in this Division: 32
 

Total number of boats registered in this year's event: 80


<<< Previous Page...




Top


  Copyright © 1995-2019 Interactive Creations